Дирекция "Обществено здраве". Проучвания.
Дирекция "Обществено здраве". Проучвания.
На територията на Област Шумен има 72 училища, като на всички е извършена проверка по спазване на Наредба № 37/2009 г. на МЗ. В 60 от тях се осигурява хранене на обяд на учениците тип кетъринг. Предлага се предястие, основно ястие и десерт, които учениците си поръчват не като цяло меню, а в различни комбинации в зависимост от своите предпочитания и възможности. Например само основно ястие, основно ястие и десерт, предястие и основно ястие или предястие и десерт в различни количества всеки ден. Този начин на обедно хранене не дава възможност да се направи достоверна оценка на фактическото хранене на учениците по Наредба № 37/2009 г. на МЗ. Три от училищата разполагат със собствени столове с кухня, където се приготвя обяд за учениците. В 2 ДДЛРГ и 2 помощни училища храненето е целодневно в собствени столове. В 7 училища обедно хранене не се предлага.
Извършени са проверки на:
- Автомати за напитки- 4 бр., които са разположени на партера на училищата. Не са констатирани нарушения при проверките.
- Бюфети в училища – 23 броя, констатирани са следните нарушения по повод на които са съставени три предписания:
- предлагане на захарни изделия – близалки;
- не се предлагат 100% плодови и зеленчукови сокове;
- не се предлагат сандвичи с пълнозърнест хляб/питка.
След изтичане срока на предписанията са извършени проверки, при които се установи, че нарушенията са отстранени.
Във връзка с Указанието е извършена оценка на храненето на учениците в 2 помощни училища, 2 Дом за деца лишени от родителски грижи и 3 училища на територията на Област Шумен. В ДДЛРГ и помощните училища се предлага целодневно хранене, а в трите училища – само обяд.
При извършения контрол и оценка на храненето се констатира следното:
Храната се приготвя по предварително изготвени дневни и седмични менюта, с участие на медицински специалист.
Оценката на храненето включва следните показатели:
• Оценка на меню за 7 дни (разнообразие, повторяемост, включване на основни групи храни, сезонност).
• Балансираност на основните хранителни съставки (белтъци, мазнини, въглехидрати) и енергийна стойност на храната, съгласно изискванията на Наредба № 37 за здравословно хранене на учениците – ДВ бр. 63/2009 г.
Резултатите от проучването показват:
• Недостатъчен среднодневен прием на енергия се наблюдава при три от обследваните обекти, леко завишен в два и адекватен в останалите два.
• Общият хранителен белтък е в референтни стойности и доставя препоръчваните 10-15 Е% през целия проучван период във всички от проучваните столове за хранене на учениците.
• Мазнините доставят референтните стойности 25 Е% - 35 Е% от общата енергия в четири от обследваните обекти, а в останалите три са над нормата.
• Адекватен енергиен прием от въглехидрати в пет от обследваните обекти и занижен в два.
Редуцираният внос на въглехидрати се дължи на ограничения прием на прости захари при храненето на децата, източници на които са плодовете, пчелният мед, прясното мляко и недостатъчен прием на храни, богати на комплексни въглехидрати – ориз, царевица, овесени ядки, корн флейкс, картофи и бобови храни.
Анализът на среднодневния продуктов набор на продуктите показва:
• Завишен е приема на месо и месни продукти в четири от обектите – 44 гр. при норма 15-25,50 гр. (при изчисление на нормата 30%) и 119 гр. при препоръчани 50 гр. ( в изчисление на нормата 100%), в останалите е близък до референтните стойности.
• Приемът на риба е завишен в два от обследваните обекта 26 гр. при норма 12-15 гр.(при изчисление 30%) и намалено количество 26 гр. при препоръчани 30 гр. (при норма 100%), в останалите обекти е в адекватни стойности.
• Намалена е консумацията на мляко през целия проучван период в шест от проучваните детски заведения – от 40 гр., при препоръчани 120 г.(при изчислена норма 30%) и 266 гр. до 311 гр. (при изчислена норма 100%), само в един от обектите приемът на млякото е адекватен. Киселото и прясно мляко са включени като компоненти в закуските, в основните ястия и като напитки. Айрянът се приготвя на място и се предлага без добавена сол. Предлаганите млека са със съдържание на мазнини до 2%. Не се установиха растителни мазнини в предлаганите млека и млечни продукти.
• Ниска консумация на млечни продукти в три от обектите, в останалите четири са в референтни стойности.
• Силно редуциран е приемът на яйца в шест от проучваните обекти – 3-4 гр. при препоръчани 6,9 гр. (изчислена норма 30%) и в един адекватен при препоръчани 23 г. (норма 100%).
• Количеството на брашното и макаронените изделия е завишено в пет от проучваните обекти - 15 гр. при препоръчани 7,5 гр.(при изчисление 30%) и 111 гр. при препоръчани 25 гр. (при изчисление 100%), в един обект е занижен приема – 4 гр. при норма 7,5 гр. (на 30% изчисление), в един обект стойностите са референтни. Ежедневно в основните хранения е включен поне един представител от групата на зърнените храни и/или картофи.
• Приемът на хляб е завишен във всички от обследваните обекти – 64 гр. при норма 57 гр. (изчисление 30%), 318 гр. при норма 250гр.(изчислена норма- 100%).
• В шест от обектите е завишен приема на бобови храни 14 гр., при препоръчителни стойности от 5,4 гр. (при изчисление 30%) и 17 гр. при препоръчителни 18 гр. (изчислена норма 100%) в еди от обектите приемът на бобови храни е адекватен.
• В пет от обектите консумацията на ориз е занижена 4 гр. при норма 6,6 гр. (изчислено 30%) и 15 гр. при норма 22 гр. (изчислено на 100%), в два от обектите приемът е леко завишен.
• В два т обектите приемът на картофи е завишен - 62 гр. при ном 45 р. (при изчисление 30%)., в два е занижен 84 гр. при норма 150 гр. (изчисление 100%) в останалите три приемът на картофи е адекватен.
• Занижен е приемът на зеленчуци, от 85 гр. при норма 114 гр. (при изчисление 30%) и 323 гр. при норма 380 р. (при изчисление 100%). За приготвяне на ястията основно се използват пресни, според сезона и стерилизирани зеленчуци, като на етикетите на много малко от консервите е отбелязано количеството вложена сол. Изсушени зеленчуци не са застъпени в менюто. Не се констатира включване в менюто на туршии.
• Силно занижен е приемът на плодове във всички от обследваните обекти - 46 гр. при препоръчани 144 гр. (при изчисление 30%) и 311 гр. при препоръчани 460 гр. (при изчисление 100%). Предлагането на пресни плодове е съобразено със сезона – круши, праскови, ябълки, диня и грозде. Не са включени изсушени плодове. Стерилизираните плодови консерви са без изкуствени подсладители, оцветители и консерванти. Повечето налични конфитюри и мармалади са с по-ниско от препоръчваното плодово съдържание и по-голямо количество добавена захар. Наличните плодови нектари са със съдържание на моно -и дизахариди до 20%.
• Ядките са предлагани само в един от обследваните обекти.
• Захар и мед са консумирани в количества под препоръчаните в пет от столовете, в един стол не са предлагани и в един обект са леко завишени.
Анализът на седемдневно меню показва:
• В двата дома и двете помощни училища се предлага закуска, обяд, подкрепителна закуска и вечеря.
• В сутрешната закуска са включени печива и предлагано кисело, прясно мляко, чай.
• Обяда включва супа или таратор, основно ястие, към което е предлагана и салата. Десерт не е предлаган. Един от седемте дни е безмесен, а в другите се предлагат пилешко, свинско, телешко и агнешко.
Обяда, който се предлага в трите училища се представя от предястие, супа или таратор, основно ястие и десерт. Един от дните е безмесен. Рибата е включена еднократно в менюто. Пуешко, заешко и агнешко не са предлагани.
• Месни полуфабрикати не са били включени в менютата.
• Рибата присъства един път през седемдневния период.
Анализът на седемдневното меню за седемте проучвани обекти показва:
• Не са включени представители от всички хранителни групи в ежедневното меню.
• Пресни зеленчуци са включени в менютата на децата според сезона, но в много недостатъчно количество.
• Крайно недостатъчен е приемът на мляко и млечни продукти.
• Пълнозърнестите продукти не са включени най-малко в четири приема седмично.
• Ограничен е приемът на мазнини като от менютата се изключват пържени храни.
• Приемът на сол е ограничен – айрянът се предлага без сол и не се предлага сол за допълнително осоляване.
• Приемът на течности се осигурява чрез предлагане на трапезна вода, билков чай, нектари и айрян. Не са включени 100% натурални плодови и зеленчукови сокове.
Топлинните методи за обработка на храните са основно печене, варене, задушаване.
Спазени са изискванията за приемане, съхранение, първична и последваща топлинна обработка на храните, сроковете за съхранение и предлагане на приготвените ястия.