Здравна информация
ВИРУСЕН ХЕПАТИТ А – КРАТКА ЕПИДЕМИОЛОГИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Вирусният хепатит е широко разпространена инфекциозна болест. Известни са няколко типа вирусни хепатити причинени от различни вируси, отличаващи се по механизма на предаване и клинично протичане.
Вирусният хепатит А е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с увреждане на черния дроб и поява на жълтеница. Вирусът е патогенен само за човека. Притежава голяма устойчивост. При температура 60оС издържа 2 часа, а при 100оС – 30 минути. Задържа се дълго време във вода и хранителни продукти. Източник на заразата е болният човек, отделящ причинителя на заболяването с фекалиите, урината и слюнката. Вирусът се отделя обикновено 2-3 седмици след заразяването, като най-голяма е концентрацията му 7-10 дни преди пожълтяването и до 2 седмици след това. Заразяването при хепатит А се осъществява чрез поглъщане на вируса със замърсени ръце, предмети, храна или вода по така наречения фекално-орален механизъм. Инкубационният период (времето от заразяването до клиничното проявяване) при този хепатит е между 9 и 50 дни, най-често 15-30 дни. За широкото разпространение на вирусния хепатит А имат значение клиничните форми с леко протичане и без пожълтяване, като по литературни данни е известно, че на един болен с пожълтяване се падат 100 безсимптомно протичащи. Заболяването започва постепенно с неопределени интоксикационни признаци – отпадналост, намален апетит, общо неразположение, умерено повишена температура, главоболие, тежест в епигастриума и дясното подребрие. Твърде често има гадене и повръщане. Преди пожълтяването урината на болния потъмнява, а изпражненията избледняват. През така наречения жълтеничен период склерите на очите и кожата се оцветяват в жълто.
Заболяването протича в няколко клинични форми – лека, средно тежка, тежка и без жълтенична.
Възприемчивостта към заболяването е всеобща. Боледуват предимно деца и млади хора.
При вирусния хепатит А се наблюдава цикличност на епидемичния процес през около 5 години.
Регистрира се повишена заболяемост през есенно-зимния период, което не изключва възможността от заболяване през цялата година.
Епидемичния процес протича бавно, протрахирано с постепенно обхващане на възприемчивите (неболедувалите) лица.
Профилактичните мерки са главно от санитарно-хигиенен характер и са аналогични на тези при другите чревни инфекции – добра лична и обществена хигиена, особено стриктна хигиена на ръцете.
Необходимо е да не се консумират недобре измити сурови плодове и зеленчуци, да не се пие вода от непроворени водоизточници.
При съмнение за заболяване от хепатит своевременно да се търси медицинска помощ. След потвърждаване на диагнозата е необходимо да се извърши дезинфекция. Най-често за целта се препоръчват хлорни препарати.
За предпазване от заразяване е разработена и се предлага специфична ваксина, която може да се потърси в аптечната мрежа, тъй като същата е с препоръчителен характер.